Pin
Send
Share
Send

Човекот секогаш сакал да ја тестира својата сила. Тој се обидува да ги постигне највисоките резултати. И ова не се однесува само на бизнисот, туку буквално сè. Тоа се случи со спортот. И кој е против познавањето на ограничувањата на физичките способности кои се дадени од природата?

1 километар обичен човек работи во 7.5-8 минути

Најбрзи спортисти во историјата

Едно од најинтересните прашања е кој е најбрзата личност во светот и колку брзо работи. Класичен чек на стотина метри. Оваа далечина ви овозможува да ги идентификувате максималните можности на тркачот.

Доналд Липинкот, САД

Првиот финалист на 100 метри трката беше Американецот Доналд Липпинкоте. Тој ја надмина растојанието на Олимпијадата во Стокхолм во 1912 година. Неговото време беше 10,6 секунди.

Доналд Липинкот (во средината). 1912 Олимпијада

Џеси Овенс, САД

Во 1936 година, на Летните олимписки игри XI, кои се одржаа во Берлин, беше запишан на стотина метри, што не можеше да биде претепан до 1984 година.

Легендарниот спортист Џеси Овенс

Резултатот од 10,2 секунди припаѓа на црниот спортист - американскиот Џеси Овенс. Во вкупно, атлетичарката освои 4 златни медали во Берлин, со што стана најистакнатиот спортист на Игрите.

Фирер ги гледа натпреварувањата спортисти. 1936

Неговите достигнувања во голема мера ги жалеле нацистите, но ништо не можеле да направат. Тој беше најдобар.

Доделување на црно спортист

Усаин Болт, Јамајка

Денес, Јамајканскиот спортист по име Усаин Болт е сопственик на неискажаната титула на најбрз човек во светот. Спортистот е трикратен шампион на Олимписките игри, повеќе од еднаш стана светски шампион, покрај тоа тој е актуелен светски рекордер во три спринт дисциплини.

Усаин Болт е најбрз Јамајканец

Во финалето на светското првенство, кое се одржа на крајот на летото 2009 година, Усаин на сто метри трката покажа неверојатен резултат. Тој трчаше на растојание во рекордни 9,58 секунди. Патем, на истото првенство, но неколку дена подоцна, се појави нов рекорд на две стотини марки. Усаин го совлада за 19,19 секунди.
Добил спортски лидер и во олимпискиот тим на својата земја учествувал во 4x100 штафета. И на овој натпревар се појави нов индикатор - 37,10 секунди (ова е Олимпијадата во Пекинг). Таквите прекрасни резултати го донесоа познатиот прекар "молња".

На спортистот доби прекарот "Молња" (роден Молња Болт)

Патем, максималната брзина на спортист беше 37.578 километри на час или околу 10.5 метри во секунда.
Усаин Болт е роден во Јамајка во Трилони на 21 август 1986 година. Веќе на возраст од 15 години млад спортист стана познат не само дома. Тој победи на меѓународниот трчање во Кингстон. Усаин успеа да освои златен медал и два сребрени медали.

Рекорден резултат на Усаин Болт

Две години подоцна, тркачот ги подобри перформансите на растојание од 200 метри. Спринтерот во јуниорската трка покажа 19,93 секунди. Така, тој беше првиот помлад, кој беше во можност да се кандидира на далечина за помалку од 20 секунди.
Веќе во 2008 година, стотина метри Усаин беше даден за само 9,76 секунди. И тоа беше втор официјален резултат. Лидерот во тоа време го имал својот сонародник Асафа Пауел. Болт тргна подобро со двестетини секунди. Но, многу наскоро, за неколку месеци, актуелниот рекордер го достигна својот триумф. Тој го надмина растојанието за 9,72 секунди и постави нов светски рекорд.

Болт сила за обука

Сепак, ова не беше врв на постигнувањата на спортистот. На Олимписките игри во Пекинг во 2008 година, тркачот одеднаш доби три златни медали. Поставил три нови рекорди. Едниот беше во реле. На овие натпревари, на крајот од 100 метри спринтер, малку се забави, бидејќи беше јасно дека е невозможно да се израмни со него.Експертите веруваат дека ако целосно положил, резултатот би бил уште подобар - не 9,6 секунди, но 9,5 секунди.

Болт заслужено се смета за најдобар

Како и да е, Болт ја зазема првата линија на рејтингот, кој беше објавен од страна на Меѓународната атлетска асоцијација. Двапати атлетичарот беше добитник на престижната награда "Рајзинг ѕвезда". Му беше даден господин на Јамајканскиот орден за достоинство. Во 2008 и 2009 година, спринтерот беше признат како најдобар атлет и спортист во светот.

Најбрзи луѓе во светот

Атлетиката во атлетика не е единствената дисциплина во која е поставена евиденцијата за брзина.

Најбрз стрелец

Џери Микулек - еден од најбрзите стрелци на планетата. Тој може да снима 5 куршуми од револвер за само 0,57 секунди во картичката за играње. Џери Микулек учи на снимање и веќе се обиде речиси сите видови на огнено оружје, кое тој го смета за најдобар. Тој е автор на пет светски рекорди во пукањето на бедем.

"Мојата работа е снимање". Џери Микулек

Патем, Џери Микулек е исто така искусен пиштол. Тој постојано ги прилагодува и прилагодува револверите за да работат поефикасно.

Најбрзиот колектор на Рубик

Мулти-обоената коцка на Shotaro Makisumi собира за само 12,34 секунди. Тој има неколку светски рекорди во оваа област. Брзите решенија се 2 × 2 × 2 и 3 × 3 × 3 во 2.82 и 12.11 секунди.
Собира Рубикова коцка

Најбрзиот секретар во светот

Јапонскиот Myit може да печати со брзина од 100 марки за 20 секунди. Таа е најбрзиот секретар на планетата. За споредба, просечната брзина на пишување на професионален машинист е околу 380 карактери во минута.

Техниката на слепи печатење ви овозможува да ја зголемите брзината на пишување

Најбрз фрлач на нож

Дејвид Р. Адамович за помалку од една секунда тој може да фрли три ножеви.

Дејвид Р. Адамович успеа да фрли три ножеви за 0,97 секунди.

Тој поседува голем број светски рекорди: тој го има најбрзото фрлање на нож, го фаќа летачкиот нож со брзина на молња, а исто така го поседува најбрзото застрел до човекот.
Говор на Дејвид Р. Адамович

Најбрзо ракоплескање раце

Знамиња на аплауз во рекордно време. 14 се појавува за само една секунда. Кент Французите развија своја техника на плескање. Тој беше во можност да го комбинира уникатниот стил и агилност со издржливост.

Кенту Францускиот го држи рекордот во светот

Така, тој успеа да постави светски рекорд за ракоплескање на рацете. За една минута, тој аплаудираше точно 721 пати. Никој досега не успеал да постигне таков резултат.

Најбрзо преоѓање на оружје

Травис Томаши е најбрз за промена на куршуми. Сепак, доста е тешко да се опише што прави. Работата на рекордот и господарот е едноставно вреди да се гледа.
Травис Томаши преоптоварува оружје

Најбрзиот пијалок

Не мисли на ништо, овој човек е вода за пиење. Како што стана познат на уредниците на Odkurzacze.info, може да проголта 1,5 литри течност за само 4,88 секунди. Името на оваа личност е непозната, но евиденцијата има место што треба да биде. Рекорд за брзина на пиење на вода може навистина да ја задоволи својата жед.