Сергеј Семенов, биографија, вести, фотографии!

Биографија на Сергеј Семенов

Првите спортски достигнувања на Семенов

Сергеј Семенов од детството, почна да тренира во биатлон во едно од спортските школи каде што го водеше неговиот татко.
Сергеј Семенов почна да ги поднесува првите апликации за спортски успеси како тинејџер. Дури и тогаш, почнал активно да учествува во различни натпревари во скијачките дисциплини, а подоцна и во биатлонот.
Првиот голем натпревар каде Сергеј беше учесник беше Светското јуниорско првенство во 2009 година. Таа година беше прва кога тој сериозно ги прогласи своите спортски можности.
Во тоа време Сергеј го освои 14. место во тимот на натпреварите одржани во Словачка во Штрбске Плеско. Тој беше таму на 44 место и во индивидуалниот натпревар.

Летечкиот скијач Сергеј Семенов - надежта за руски спортови

Исто така во таа сезона во јануари, спортистот успеа да освои злато на шампионатот, кој се одржа во Нижни Тагил. Таму, тој го освои четвртото место во скијачкиот скок К-90, а вториот резултат во трката Гундерсен, кој во целост го освои.

Подигнување на спортската кариера Сергеј Семенов

По толку прилично успешен старт, Сергеј Семенов беше забележан од водечките спортски тренери и стана еден од учесниците во рускиот национален биатлонски тим, во кој исто така беа вклучени и Сергеј Масленников и други спортски фигури во тоа време.
Во континенталните тимови во 2010-2012 година, Сергеј учествуваше на вкупно 11 почетоци. Најдобри резултати меѓу нив беа 17-тото место во спринтот во Парк Сити во 2011 и 19-тото место во трката Гундерсон, кое се одржа во 2012 година во Клингентал.
На 12-тата етапа и финалето од Купот на Русија, одржан во март 2011 година во Уфа, Сергеј Семенов исто така можеше да се покаже. Таму, во генералниот пласман, тој беше во можност да го освои вториот врв на подиумот, губејќи само на Дамир Хинсердинов со 26 поени. Тогаш Сергеј Дячук (Нижни Тагил) го освои третото место, постигнувајќи 184 поени, што е 35 поени помалку од резултатот на Семенов.
Сергеј Семенов учествуваше на Универзијадата, одржана во 2011 година во Турција во градот Ерзурум. Потоа успеа да освои само 17 места во генералниот пласман.
2012, исто така, донесе голем број на прилично високи позиции. Покрај гореспоменатата 17-то место во Континенталниот куп во трката Гундерсон, каде што можеше да го совлада и Масленников, Семенов на Светскиот куп во Либерец успеа да стигне на 38-то место,покажувајќи еден од највисоките резултати за Русите. Исто така во таа сезона Сергеј стана бронзен наградник на руското првенство на командни натпревари.

Сергеј Семенов во 2013 година - врвот на спортската кариера

На натпреварите што се одржаа во јуни 2013 година во градот Вуокати во Финска, Сергеј Семенов успеа да се приближи, вклучувајќи го и рускиот кој победи на Олимпијадата - Никита Крюков. Таму добил сребро, само малку го изгубил сопственикот Фин Иво Нисканен. Значи, Сергеј успеа да направи многу сериозен обид за идните Олимписки игри, кои ќе се одржат во рускиот Сочи.

Сергеј Семенов - ветувачки руски спортист во нордиската комбинација

Исто така, Сергеј веќе е вклучен во резервниот состав на постојаниот тим за претстојната сезона 2013-2014, заедно со личности како Вјачеслав Барков, Сергеј Дячук, Ернест Јахин, Тимофеј Борисов и голем број други.

Подготовки за Олимписките игри Сергеј Семенов

Сега Сергеј интензивно се подготвува за идните Олимписки игри. На 12 и 27 мај, тој стана член на својот прв тренинг камп со оваа големина, кој се одржа во Сочи на територијата на база Југ-Спорт.Втората подготвителна колекција беше во "Логоск" во Белорусија. Таа траеше од 6 до 23 јуни и беше испратена за општа физичка и специјална обука.
Главната колекција беше од 1 јули до 15 јули во Сочи и Чајковски. Оттаму, спортистот, исто така, отиде на тестовите за тестирање пред олимписки тест во рамките на летото Гран При на 21-22 Јули. Понатамошни давачки главно беа од природата на специјалната обука со елементи од општа физичка природа. Нивното место
Сочи и базата на Чајковски беа главно спроведени. И според резултатите прикажани на подготвителните етапи, може да се крие надеж за добивање на добар офсет и на директно идни Олимпијади.

Личниот живот на Сергеј Семенов

За личниот живот на Сергеј Семенов буквално ништо не е познато. Можеби се додека не дојде време за оваа фаза. Во моментот, неговиот приоритет во спортската кариера, кој се повеќе добива моментум. И во моментот тоа дури може да биде пречка за него до одреден степен.
Денес Сергеј Семенов е активен учесник во многу првенства. Тој веќе заработил многу повеќе од една поента, а има и освоени спортски пиедестали.Но најголемиот дел - во младински натпревари. Но, тоа повеќе говори за неговата неискажана резерва на сили за освојување спортски врвови во иднина и можеме да очекуваме голем број светли победи во иднина како спортист.
Тренерот на спортистот сите овие години беше Џорџ Захаров. И главниот тим на разни шампионати во Русија е тимот на ШВСМ (Санкт Петербург).