Саша Коен, биографија, вести, фотографии!

Биографија на Саша Коен

Саша Коен е светла лизгачка и светла девојка. Во животот на оваа талентирана американска жена имаше огромна разновидност на разни победи, титули и медали. Затоа во тој момент, кога овој извонреден атлетичар оди на мраз, огромен број ентузијастички ставови веднаш брзаат кон неа.
Но, што е толку уникатно за оваа минијатурна убавина? Кога започнала нејзината спортска кариера, и кои моменти во него заслужуваат посебно споменување? Ќе се обидеме да го разбереме сето ова денес.

Раните години, детска и семејна фигурист Саша Коен

Саша Коен е роден во малиот град Вествуд (Калифорнија) на 26 октомври 1984 година. Нејзиниот татко, Роџер Коен, беше прилично успешен адвокат и бизнис консултант во Лос Анџелес. Не помалку успешна личност беше исто така мајка на нашата денешна хероина - украински Галина Фелдман - која долго време е професионално ангажирана во гимнастика и балет.

Фигуристката Саша Коен постигна голем успех

Можеби тоа беше примерот на мајката што го направи Саша Коен за прв пат да размислува за спортска кариера. Од детството, денешната хероина присуствуваше на часовите по гимнастика, но на седум години одлучи да одеднаш се префрли на уметничко лизгање.И не се изгуби! Долго време таа се менувала во различни спортски училишта, но во единаесетте години таа одлучила да прави спорт.
Веќе во своите тинејџерски години, таа почна да се појавува на разни натпревари од градско и федерално ниво. Живи настапи на еден млад ликовен лизгач го привлекоа вниманието на истакнати американски тренери на нејзината личност, и многу наскоро нашата денешна хероина беше поканета на шампионското првенство во САД.
Во 2000 година, за првпат во својата кариера, таа излезе на мразот како дел од таквите престижни спортски настани и речиси веднаш стана вистински миленик на Америка. Се натпреваруваше со возрасни спортисти, една шеснаесетгодишна девојка покажа такви чуда на теренот дека таа наскоро станала главен фаворит на натпреварот. Сепак, поради недостаток на искуство, Саша Коен не успеа да победи во тоа време, застана само чекор подалеку од негуваната награда.
Фигурист Саша Коен
Сребрениот медал на шампионатот го отвори патот за младата американска личност до младиот фигурист. Наскоро таа се појави на меѓународно првенство меѓу јуниорите, а во 2001 таа повторно доби дозвола да се натпреварува на шампионатот во САД за фигурно лизгање.
Сепак, таа време не стигнала до Американското првенство. Причината за ова беше повреда на грбот. Органично комбинирање на студии во обуката, во 2002 година, младите убавини дипломирале од гимназијата Средношколско средно училиште и, откако добиле диплома, можеле целосно да се концентрираат на спортските активности.

Понатамошна спортски кариера Саша Коен

Во 2002 година, нашата денешна хероина повторно се појави на Американскиот шампионат, на крајот повторно ја освои својата сребрена медал. Овој успех му обезбеди на Саша Коен билет за Олимписките игри во Солт Лејк Сити, во кој младата американска убавина зазеде високо четврто место. Девојчето, исто така, постигна сличен резултат на дебито Светското првенство во Јапонија, Нагано. Сепак, денешната хероина не ни помислуваше на успехот на две четврти места.
Во 2003 година, таа се распадна со нејзиниот поранешен тренер, Џон Никс, и почна обука под раководство на Татьяна Тарасова. Соработката со рускиот тренер ѝ дозволи да освои неколку етапи на Големата награда ("Скејт Канада", "Трофеј Лалике"), како и да обезбеди второ место на руската етапа на натпреварот - "Куп на Русија". Овие достигнувања ја донесоа денешната хероина место во финалето на Големата награда, која успешно ја освои.
Саша Коен и Тод Елдриџ
После тоа, во кариерата на фигурист, имаше бронзен медал на Американскиот шампионат и уште едно четврто место на Светското првенство во Вашингтон.
Најголемиот успех во кариерата Саша Коен постигна во сезоната 2003-2004. Во овој период, таа победи на турнирите "Скејт Канада", "Скејт Америка", "Трофеј Лалик" и го освои второто место во финалето на Гранд При. Некое време подоцна, денешната хероина го промени својот тренер и почна да работи под раководство на американски специјалист, Робин Вагнер. Заедно со него таа освои сребрени медали на Американскиот шампионат и стана втора на светското првенство.
И покрај сите успеси, уште во следната сезона, Саша Коен повторно ја обнови соработката со неговиот поранешен ментор Џон Ник. Поради новите болки во грбот, спортистот одби да настапи на Големата награда, но по некое време подоцна успеа да настапи на Американскиот шампионат и светското првенство, што се одржа во Москва истата година. На двете натпревари девојчето го освои второто место.
Во сезоната 2005-2006, нашата хероина за прв пат во својата кариера освои шампион во Соединетите Американски Држави. Ова беше проследено со светла изведба на Олимпијадата, во која Саша повторно стана втора.

Животот на Саша Коен надвор од спортот

По прекрасната изведба на Олимписките игри, талентираната американска жена објави дека го напушта спортот. Во истата година, девојката почнала често да настапи во САД со различни програми за шоу, а честопати се појавува и на телевизија. Наскоро таа се обиде и како модел и многу наскоро беше вклучена меѓу најубавите спортисти на Америка.

Фигуристката Саша Коен се врати во професионален спорт

Некое време подоцна, девојчето исто така глуми во филмовите "Победник", "Блејд на слава" и комедијата "Bratz". Така, Саша Коен го покажа целиот свет дека таа може да биде "нејзина" не само на мразот, туку и во светот на американското кино.
Само во 2009 година, нашата денешна хероина изјави дека сака повторно да се врати во професионалниот спорт. После тоа, таа беше вклучена во бројот на учесници во серијата Гран-при во Франција и во САД. Но, поради здравствените проблеми на двата турнири, девојчето не се појави.
Во 2010 година, таа учествувала на Американскиот шампионат, но на крајот застана само четврто место.