Детството и семејството на Сергеј Воронов

Серожа е роден во Москва. Момчето излезе на мразот на четири, благодарејќи на неговите родители, кои го однесоа кај Рафаел Арутјујан, кој малку научи на Сергеј за основите на уметничко лизгање. Во 2002 година тренерот се пресели во САД. Момчето не можеше да го следи, бидејќи тој беше малолетник.
Сережа се пресели во Санкт Петербург. Таму продолжи да тренира, удирајќи ја Галина Кашина. По некое време отишол кај Алексеј Урманов.

Спортска кариера фигурист Сергеј Воронов

Алексеј Урманов Сергеј обучен веќе неколку години. Помладиот национален шампионат му донесе сребрен медал. Тоа беше 2005 година. Благодарение на оваа награда, Сергеј имал право да учествува на Светското првенство меѓу јуниорите. Тој отиде таму, но не учествуваше во него поради повредата.
Следната сезона, почетниот лизгач повторно ја освои втората позиција на националниот шампионат. Неговата прва ГП беше во сезоната 2006-07. Додека се натпреваруваше на националниот шампионат овој пат меѓу "возрасните", тој беше на шестата позиција, па затоа не доби право да стане членка на Европското првенство. Но, на Светското првенство, кое се одржа во Токио, тој добро функционираше, станувајќи деветнаесеттиот.

Фигуристот Сергеј Воронов се подготвува за Олимпијадата во Сочи 2014 година

Но, сезонава 2007-08, започна со некои здравствени проблеми што го спречија Воронов да работи со полна брзина на скокање со скокови, но донесе многу победи. Значи, тој успеа да стане прв во националниот шампионат, го доби медалот на Гран-при, стана четврти на Европското првенство, а седмиот на Светското првенство.
Претставите на фигурист во финалето на Големата награда во сезоната 2007-08 не беа многу успешни, еден месец откако Сергеј мораше да настапи на националниот шампионат. Немаше многу време, но заедно со тренерот реши да ја смени кратката програма, незадоволен од изборот на музика. Во шампионатот, спортистот успеа да го потврди својот статус со тоа што стана шампион.
Учеството на Европското првенство во 2009 година го донесе Воронов деветтото место. Овој резултат предизвика многу критики, и од Федерацијата на уметничко лизгање, и од тренерите. Тие веруваа дека лизгачкиот лидер не даде доволно време и енергија за обука, дека е мрзелив.
Откако влегоа на светскиот шампионат, Сергеј повторно покажа ниски резултати. Тој можеше да земе само тринаесеттото место. Сепак, тој, заедно со друг лизгач - Андреј Лутај, сепак успеа да заштеди две места за мажи синглови на Светското првенство 2010 и две места на Олимписките игри.Оваа сезона учеството на Воронов на Светското тимско првенство му донесе седмото место во индивидуалниот натпревар, рускиот тим го освои петтото место.

Лоша сезона и преселба во Москва

Сезоната 2009-2010 беше за оној што беше успешен, а потоа неуспешен. Сцената на Големата награда во Кина му донесе сребро, а сцената во Париз беше само шеста. Сергеј добро се одржа во националниот шампионат, кој го обезбеди своето учество на Европското првенство.
Сепак, изведбата таму се покажа неуспешна за Воронов, тој ја раскина кратката програма, на крајот презеде само четиринаесеттото место. Овие резултати беа повеќе од ниски, поради тоа беше одлучено дека Артем Бородулин, кој беше трет во националниот турнир, ќе оди на Олимпијадата наместо Воронов. Воронов беше вклучен во репрезентацијата како замена.
Сергеј Воронов 2014
На Светското првенство во Торино Сергеј, исто така, беше прогласен за замена, но Евгениј Плушенко ја повлече својата кандидатура од натпреварот поради медицински причини, а Воронов учествуваше на турнирот во првиот тим. Спортистот стана четиринаесеттиот. По таков резултат, Воронов одлучи да прекине со тренингот под Алексеј Урманов. Се вратил во Москва.

Побарајте тренер: нови успеси на Сергеј Воронов

Новиот тренер на Сергеј беше Николај Морозов. Според зборовите на новиот тренер Воронова, регуларната сезона стана пресвртна точка за него, како што мораше многу да се промени, од својот став да работи на разбирање на уметничко лизгање. Обуката се одржа во САД. Дополнително, Воронов земал поуки од бродвејските кореографи. Тренерот заедно со Сергеј подготви нова кратка и нова бесплатна програма.
Сергеј Воронов прес-конференција по ФС прашање за Европското првенство 2014 Будимпешта
По напуштањето на групата Морозов, Сергеј поминал извесно време во "слободен лет". По консултација со Татјана Тарасова, почна да тренира со Етери Тутеберизе. Тарасова му помогна и на музика и програми. Фигурата лизгач смета дека Етери Георгиевна е целосно посветена на нејзината работа, инфицирајќи ги сите со своето расположение. Како што рече Сергеј, нејзиниот јужен темперамент и емоционалност му помагаат само во обуката. Воронов верува дека ќе може да ја смени целокупната слика, да се појави во нов капацитет.

Сергеј Воронов денес

Плановите на Воронов вклучуваат учество на голем број меѓународни натпревари каде што сака да покаже стабилно лизгање. Се разбира, имаше планови да учествуваат на Олимписките игри, но местото беше само еден, а тоа стигна до Евгениј Плушенко. Сергеј ќе оди во Сочи како резерва.

Во Сочи Сергеј Воронов нема да се натпреварува со Евгени Плушенко

Според поранешниот тренер на Сергеј, Алексеј Урманов, ако некогаш му поверил и се открил целосно во спортот, тој отишол на Олимпијадата, а не Плушенко.
Во јануари 2014 година, Воронов го освои второто место на Светското првенство во Будимпешта. Тој одеше околу Хавиер Фернандез. Трето место му припадна на друг руски фигурист - Константин Меншов.