Алија Мустафина, биографија, вести, фотографии!

Биографија на Алија Мустафина

Детство

Алија е родена во спортско семејство. Нејзиниот татко Фархат Мустафин, во 1976 година, освои бронза во Монтреал на Олимписките игри во грчко-римско борење. Мајката на Елена Кузнецова научи физика на училиште. Патем, помладата сестра Алија Наила, исто така, ја врши и гимнастиката и го достигнала ранг на мајсторот на спортот. Сепак, девојката по повредата го напуштила спортот и учествувала само во аматерски натпревари.
На шест, Алија беше однесен во спортскиот дел. По часови, девојката почнала да ги освојува детските натпреварувања еден по друг, по што следеле млади. Вкупно Мусфина освои пет медали со највисока почит на третите игри на учениците. Но, малку подоцна, Алија престана да оди на вежбање поради недоволно разбирање од тренерот Дина Камалова. Со нејзините млади спортисти избувнаа конфликти. Подоцна гимнастичарот продолжи да тренира, но веќе во Александар Александров.

Голем спорт

Во есента 2007 година, Мустафина се појави на Јуниорското интернационално неофицијално светско првенство. Таму, во Јокохама, таа освои пет сребрени медали одеднаш. Во некои видови на сите наоколу и во апсолутен примат.Девојчето загуби само за американската Ребека Брос, која пет пати го зеде златото.

Млади таленти

Но, на Европското првенство во јуни 2008 година во францускиот Клермон-Феран, Алија Мустафина заедно со Ана Дементиева, Татьяна Набиева, Анастасија Новикови и Татьяна Соловьева станаа лидери на тимскиот турнир во гимнастика. Во секаде околу Алија го зеде среброто, изгуби од Татјана Набиева.
Следната фаза во животот на Алија беше Руското првенство во 2009 година. Во женскиот круг, Мустафина ја освои златниот медал, таа беше пред Татјана Набиева и Ксенија Семенова. Друга златна гимнастичарка ја освои московската екипа, во која играа и Елена Замолодчикова, Јулија Бергер, Ана Мисџикова, Марија Чибишкова и Елена Сирникова. Девојката не остане без медали и во одредени видови на сите околу себе, добила злато, сребро и бронза.
Таа освои победа во сите околу и Купот на Русија. Натпреварите беа квалификувани за Светското првенство. Атлетката не учествувала во нив, бидејќи таа не била 16 години. Веднаш петмина златни медали ги освои Алиа Мустафина во Светската гимназија во Доха,таа победи на целиот турнир во вежбање на подот, како дел од тимот и во нерамните решетки и логови. Спортистите имаат сребро за свод.

Момент на победа

Во 2010 година, по долга пауза поради повреда, Алија учествуваше во четвртата етапа на Светското првенство. Гимнастичарот го покажа вториот резултат во вежбите на зракот, а четвртиот - на нерамните решетки.
Ова беше проследено со Европското првенство во 2010 година, каде што Мустафина, заедно со Екатерина Курбатова, Татјана Набиева, Ана Мисрикова и Ксенија Семенова, го освоија златото и станаа двапати сребрен медал. Малку подоцна, спортист учествуваше во нерешено на Јапонскиот куп. Со колегите, ги победи гимнастичарите од Јапонија. Целиот Алија го покажа третиот резултат.
Следно, на Купот на Русија, Мусфина го освои финалето околу сите, пред сребрената медалистка Ксенија Афанасьев. Алија практикуваше на нерамните решетки, стана прва, вториот стана во трезорот, а третиот на зракот.
Алија Мустафина на видео
Резултатите му помогнаа на гимнастичарот да влезе во тимот за Светското првенство 2010 година. Особено за него, девојката комплицирано нејзината програма, таа изучува "2,5 завртки Yurchenko."Како резултат на тоа, со првиот резултат стигна до финалето од сите околу себе и влезе во финалето од 4 типови. Ова беше последен пат во 1997 година Светлана Хоркина. Во финалето, Алија го зеде златото. Патем, рускиот гимнастичар, кој стана светски шампион во личните секаде, последен пат во 2003 година беше иста Светлана Хоркина. Покрај тоа, три пати Мустафина беше втор во одредени видови на сите околу-нерамни барови, свод и вежбање на подот. Во рамнотежата, спортистот падна, и затоа падна надвор од борбата. Дебитантката на шампионатот Алија Мустафина освои најголем број медали на шампионатот, а потоа Русија го освои второто место на тимот. Во 2011 година, Алија започна со говор во фазата на Светското првенство. Во вселената, таа го зеде среброто.

Траума

Во април 2011 година, Алија ја повреди ногата на Европското првенство. Таа слета лошо по сводот. Платформата ја остави девојката во рацете на тренерот. После тоа, гимнастичарот беше принуден да се повлече од натпреварот. Лекарите дијагностицирани - руптура на кружни лигаменти на левото колено. На спортистка беше опериран. За време на периодот на рехабилитација без Алија, се одржа светското првенство. И Мустафина почна да тренира за три месеци.

Олимпијадата во 2012 година

За време на подготовките за летните Олимписки игри, Мустафина учествуваше на Европското првенство, шампионатот и Купот на Русија. Спортистот, исто така, настапи на Олимписките игри во Лондон. Во финалето таа беше во националниот тим на шампионатот и на индивидуалните натпревари. Заедно со нејзините руски колеги, таа зеде сребро во тимскиот настан. Покрај тоа, Алија ја зеде бронзата во поединецот насекаде. Патем, девојката не направи "2,5 завртки Yurchenko", поради што таа беше повреден. На нерамните решетки Мустафина освои злато. Во новиот век, ова е првото руско злато на Олимпијадата во овој спорт.
Семејно мислење
Патем, по Олимпијадата, Мустафина рече дека нема да ја фрли својата спортска кариера. Таа планира да присуствува на натпреварите во Рио де Жанеиро.