Емил Свенден, биографија, вести, фотографии!

Биографија на Емил Свенден

Емил Свенден е познат норвешки бијатл кој успеа да постигне впечатливи височини во неговиот спорт. Веќе на возраст од дваесет и осум, нашиот денешен херој успеа да стане единаесеттиот светски шампион и сопственик на четири олимписки златни медали. Покрај тоа, личната колекција на извонреден спортист има Светско првенство и други престижни награди. Затоа зборуваме за Емил Свенден е неверојатно интересно. Впрочем, приказната за неговиот живот е приказна за победи.

Детството и семејството на Емил Свенден

Емил Хегл Свендсен (или подобро, Свенсен) е роден на 12 јули 1985 година во норвешкиот град Тронхем. Како и некои други добро познати биатлети, нашиот денешен херој ја започна својата кариера во професионални спортови со ски трки. Сепак, подоцна еден од обучувачите Емил, исто така, го советувал момчето да заземе пушка. Оттогаш, Емил Хегле Свендсен почна да се вклучува во биатлон.

Биатлетката Емил Свенден се бореше на Олимпијадата во Сочи

Првите чекори на Емил Свенден во спортот

Младиот Норвежанец ја започна својата кариера во големите спортови во сезоната 2003/2004.Во текот на овој период нашиот херој го освои светското првенство во групата помлади возраст, освојувајќи златни медали во францускиот град Хауте Мариен. Некое време подоцна, на истиот спортски форум, Емил Свенден, исто така, учествуваше во тимскиот штафета, во кој го освои своето второ злато со другите норвешки биатлони.
Следната сезона, се покажало дека Емил не е помалку успешен. На младинскиот Светски шампионат во Финска Рованиеми, Норвежанецот настапил во две дисциплини одеднаш - скијачката трка и скијачкото скијање. Како резултат на тоа, како професионален скијач го освои бронзениот медал во трката на 10 км слободен стил, а потоа и отиде до вториот чекор на подиумот по штафета тим.
Интервју Свендсен, биатлон со Губерниев
Истата година, Емил Свенден повторно почна да дејствува како биатлонист. Во таа сезона, на светското првенство во Контиолахти, денешниот херој успеа да освои сребро во потрагата, а потоа со сигурност го освои спринтот и индивидуалниот старт. По овој успех, Емил никогаш не се врати на скијачки трки и се фокусираше на своето внимание на биатлонот.

Емил Свенден во големиот биатлон

Во сезоната 2005/2006, нашиот денешен херој го направи своето прво појавување во групата "возрасни". Во разни фази на Светското првенство, талентираниот норвешки атлетичар успеа да стане петти во генералниот пласман. Како резултат на тоа, веќе истата година, Емил Свенден доби повик до националниот тим на Норвешка, како дел од кој тој можеше да учествува во својата прва Олимпијада. Сепак, Норвежанецот не освоил ниту една сериозна награда оваа сезона. Но, шестото место во масовниот почеток сеуште може да биде сигурно наречено лична победа на младиот биатлонист.
Неговите први медали на ниво на возрасни, норвешкиот спортист освоија една година подоцна. Во сезоната 2006/2007, нашиот денешен херој успеа да освои две бронзени и едно сребро на Светското првенство. Покрај тоа, како дел од норвешкиот национален тим, исто така, бијатлетот се појави на Светското првенство во италијанскиот Антолц, каде заврши петти во трката за гостување и седмиот во спринтот. Сепак, најважниот успех на таа година беше бронзениот медал на Светското првенство. Оваа награда беше за него прва на светското првенство во категоријата за возрасни.
"Околу Биатлон" 3 издание (Емил Хегле Свендсен)
Првите победи дојдоа на "стрелецот за скијање" малку доцна. Во декември 2007 година, Емил Свенден ја освои својата прва индивидуална трка на Светското првенство во словенечката Pokljuka. Три месеци подоцна, зборувајќи на Светското првенство во Остерсунд, Шведска, норвешкиот освои уште две златни награди (во индивидуалната трка и масовниот почеток). Во овој момент младиот спортист беше зборуван за еден од најсветлите биатлети на нашето време, како и достоен наследник на големиот сонародник Оле Иинар Бјорндален.
За да ја оправда довербата во него, младиот човек почна речиси веднаш. Емил освои уште неколку медали на различни светски првенства, а исто така во 2010 година го постави првиот олимписки медал во својата лична свинче банка. Тоа се случи во канадскиот Ванкувер. Како дел од тие Олимписки игри, Емил Свенден првпат стана втор во спринт за десет километри. Сепак, неколку дена подоцна успеа да стане олимписки шампион во поединечната трка од 20 км. Потоа, во рамките на истата Олимпијада во Ванкувер, нашиот денешен херој освои уште едно "злато". По оваа победа падна на скандинавскиот спортист, еден по друг.

Емил Свенден има десетина златни медали

Севкупно, на почетокот на 2014 година, Емил Svendsen освоил единаесет златни медали на Светското првенство, како и четири групи на златни медали на Олимписките игри. Вклучувајќи ги и две медали, норвешкиот победи во рамките на Зимските игри во Сочи.

Емил Свенден денес

Во моментов, Емил Свенден се подготвува за следните трки и соништа за нови светли победи. Во моментов, норвешкиот биатлонец е една од четирите спортисти во историјата на зимските спортови, кој успеа да освои повеќе од десетина златни медали на Светското првенство во биатлон. Освен тоа, нашиот херој денес е еден од двајца спортисти, кој успеа да победи во сите дисциплини на Светското првенство во биатлон.

Личен живот на Емил Свенден и други интересни епизоди

Во обичниот живот, Емил Свенден е обичен човек. Тој сака да оди на забави, понекогаш се препишува со алкохол и признава неговата љубов за убави девојки. Еден од омилените атлетичари на битката е Марија Шарапова.
Како и за повеќето љубопитни епизоди во животот на норвешкиот vnesportivnoy, во овој поглед, не можеме да го игнорираме епизода која се случи за време биатлон трката за жени во Русија Канти-Mansiisk.На тој ден - 19 март 2013 година - норвешкиот спортист неочекувано за сите ги соблекол панталоните, демонстрирајќи му ја својата машкост да поминува девојки и гледачи. Како што се покажа подоцна, други спортисти подоцна се приклучија на изведбата. Самиот Емил го нарече својот чин обичен ексцентричност.