Татјана Иванова, биографија, вести, фотографии!

Биографија на Татјана Иванова

Детството и семејството на Татјана Иванова

16 февруари 1991 година во семејството на спортисти Иванов ќерка е родена. Таа беше именувана Татјана. Тања е родена во град кој им даде на светот многу познати спортисти: олимписки шампион во крос-кантри скијање Михаил Девятјаров, светски шампион во слободен стил Сергеј Шулетов, добитник на наградата за Олимписките игри, Алберт Демченко.
Растејќи се во спортско семејство, девојката почнала рано да се вклучи во спортот. На петгодишна возраст, мајката го идентификувала Тања во градското детско спортски училиште, кое му припаѓало на олигојскиот резерват Огоњок. Мамо секогаш внимателно ги следеше спортските достигнувања на нејзината ќерка, се загрижени, па дури и се прикраднаа кога Тања изгуби во натпревари. Како дете, Тања отиде на скијање и учествуваше на натпревари во овој спорт.

Спортистката Татјана Иванова се подготвува за Олимпијадата во Сочи

Кога девојчето имаше 12 години, тато одлучи да направи ќерка од санка. На почетокот Тања не ѝ се допадна многу, таа повеќе сакаше да скија. Долго време се навикна на нов вид спорт, се чинеше дека не го прави нејзиниот бизнис.Но, Тања беше послушна ќерка на нејзините родители и се трудеше да постигне успех. Младиот спортист го поминуваше своето слободно време на стадионот, додека нејзините врсници "запалија" на дискотеки.
Постепено, непријателскиот спорт ја привлекуваше, а резултатот на напорна обука не траеше долго за да се чека. Тања го освои второто место во Кемерово на првите Всерозични натпревари за најмалите лагери.

Спортски достигнувања sannitsy Татјана Иванова

Осум години по почетната обука за луге, Татјана Иванова беше вклучена во руската репрезентација, за која таа игра од 2008 година. На Светското првенство во јуни 2007-2008 година, Татјана го освои петтото место во генералниот пласман, а на финалните натпревари во Канада во Калгари освои бронзен медал. Во 2008-2009 година, младиот спортист прв пат се појави на Светското првенство, во која таа го освои седумнаесеттото место. Следната година, Татјана го подобри својот резултат и се пресели на шеснаесеттото место.
Сано Татјана Иванова
Иако учеството на натпреварите на Светското првенство - 2009-2010 не донесе високи резултати на Татјана Иванова, таа наскоро започнува со брзи искачувања на спортски достигнувања.На светското првенство во 2009 година во Јапонија во Нагано, девојката станува бронзен медал на тимски натпревари и го зазема шестото место во една санки.
На Европското првенство во Сигулда, таа постигна брилијантен успех и победа. На Олимпијадата во Ванкувер, Татјана го освои четвртото место, со мала разлика на германскиот тобоган, Натали Хајзенбергер, освојувајќи трето место. Во 2011 година, во Oberhof во Германија, Иванова освои петто место во единствениот sled, а четвртото место во тимскиот натпревар.
Треба да се напомене дека на натпреварот во Германија, спортистот бил повреден. Таа падна за време на трката и му наштети на прстот. За една недела Татјана отиде во актерска екипа, а во Швајцарија ѝ беше доделена раскол, со што спортистот продолжи да вози.
Упорниот атлетичар стана трикратен европски шампион и двократен сребрен медал на светското првенство. Татјана Иванова ја освои наградата за најдобар спортист и ја доби наградата за лауреат на наградата "Златен санки", а претседателот на федерацијата Леонид Гарт ја претстави со клучеви за автомобилот Toyota RAV4.
Трикратен европски шампион Татьяна Иванова
Татјана Иванова се подготвува за претстојната Олимпијада во Сочи.Во збирката на руски лугери во Лилехамер во Норвешка, Иванова го покажа најдобриот резултат кај жените. Таа освои три од трите контролни трки и ги пробаше новите санки од тренерот Волтер Плејкер и од Александар Иванович Васин.
Пред секоја тренинг сесија Татјана внимателно ја следи патеката. Како скелетот Александар Третјаков, спиењето минува пеш.

Личен живот на Татјана Иванова

Татјана Иванова - претставник на Спортското друштво Динамо. Таа е ангажирана не само во луге, туку и во аикидо, не го заборава нејзиното детско хоби - планинско скијање, сака да чита и слуша музика.
Еден млад атлетичар не се брза да го напушти својот роден град, иако ѝ се нуди дом во близина на главниот град. Семејството Тренер совет одлучи да не се промени тренерот на Татјана - татко на Иван Василевич. Поголемиот дел од времето, еден спортист возови со националниот тим, а во нејзиниот мајчин Chusovoy неодамна се случува ретко. Со родителите, Тања одржува пријатна врска, честопати повикува, пишува SMS, зборува на натпревари, мавтајќи со рацете на мајка и тато во камерата.

Сано Татјана Иванова сè уште не го организира својот личен живот

Татјана Иванова има голем број на награди, кои се чуваат дома на посебна полица, каде што има две големи очила донесени од Германија. Тања ги става медалите во нив.
Неодамна, еден млад атлетичар учествува на конференции за печатот, дава интервјуа, фотографира со фанови, одговара на нивните писма. Тања признава дека ја гуми. Многу од нејзините сили одат на обука и постигнување на резултати. Затоа, сонот на единствената девојка е да спие. По одговорните натпревари, Татјана може да спие повеќе од осумнаесет часа.
Како и сите млади луѓе, Тања користи социјални мрежи, иако таа исто така нема време за оваа активност. Понекогаш ги скенира страниците на други спортисти и презема слики од интерес за неа.

Сега Татјана Иванова

Тимот во кој тренира Татјана Иванова е двајца германски тренери, па затоа посветува доволно внимание на учење на германски јазик. Спортистот толку добро го поседувал, па дури и дал интервју на германски јазик.
Татјана е пријател со италијанската Сандра Гаспарини и германската Тања Хуфнер. Ова овозможува да се подобри странскиот јазик.
Подготвувајќи се за Олимпијадата во Сочи, Тања се сеќава дека сè уште треба да работи на оверклокување, за што Мартин Хилибранд е одговорен за нивниот тим. Татјана го смета за специјалист од висока класа, се надева на Мартин и верува дека во Сочи таа нема да остане без медал.