Магдалена Нојнер, биографија, вести, фотографии!

Биографија на Магдален Нојнер

Магдалена Нојнер - германски биатлонист, олимписки шампион. Има седум мали светски првенства. Најпопуларниот спортист во Германија.

Детство

Магдалена Нојнер е родена во семејството на вработените во банката Пол Нојнер и Маргит. Во семејството Неунер има четири деца: постариот брат Пол, како и Христоф и Ана се помладиот брат и сестра на Магдален. Ана е ангажирана и во биатлон - учествува во младински натпревари.
Neuner помина целото свое детство во малото баварско село Вальгау, каде што сè уште живее. Од четиригодишна возраст таа почна да скија, беше член на скијачкиот клуб СК Валгау. На возраст од девет години, нејзините родители ја доведоа во делот за биатлон, што веднаш ѝ се допадна. Нојнер се покажа како талентиран биатлонист таму, но Магдалена одлучи да учествува во спортски натпревари само на шеснаесет години, по завршувањето на школувањето.

Спортска кариера

Добри резултати во натпреварите во биатлон се појавија веднаш - иако. Во текот на првите четири години на изведби, Нојнер успеа да освои седум награди на светските првенства во младинскиот тим.

Повеќеслојна Магдалена Нојнер

Магдалена го освоил првиот медал на јуниорското првенство во 2004 година, откако го освоил штафетот и успеал да заврши на второ место во трката. Следната година, таа доби уште три медали на слични натпревари.
Во 2006 година, Junior Neuner повторно освои три награди: два златни и една сребрена медал.
2008 беше нејзиниот последен јуниорски шампионат, каде што биатлонистот станува победник во трката и спринтот. Благодарение на ваквите успеси, Магдалена освоила право да се натпреварува за Европскиот Куп. Во сезоната 2005/06 победува три трки и го зазема петтото финално место во генералниот пласман. Нејзините толку значајни резултати му овозможуваат на тренерот Уве Мусеганг да вклучи Нојер во националниот тим за борбата за Светското првенство.
Магдалена дебитираше на Светското првенство на 13 јануари 2006 година, каде што таа, во резерва, привремено го замени Уши Дил од трката. Во првата трка и спринт во Руполдинг таа освои само 41 место без да постигнува поени, но веќе на натпреварите во Контиолахти на 16 март 2006 година заврши на четвртото место. Првата победа на Светското првенство ја освои следната година. На 5 јануари, во спринтот од 7,5 километри, Магдалена стана најдобро.Покажувајќи одлични резултати на Светското првенство во Антерселва, таа го освои својот трет златен медал, станувајќи тројка шампион, најмлада во историјата на биатлонот. На крајот на 2007 година таа беше признаена од страна на новинарите како најдобар спортист на годината во Германија. Според резултатите од Купот, кој се состоеше од девет фази, Нејнер постигна 720 поени и го освои 4. место.

Во рекламирање на долна облека

Следната сезона, биатлорката доби уште три награди на Светското првенство - Светското првенство и два мали кристални глобуси. Резултатите од следниот нацрт, кој сега се состоеше од 10 етапи: 818 поени, прво место и титула на победникот на Светското првенство. Првата индивидуална победа е победа во трката од генерален старт во Оберхоф, каде што Магдалена заврши со знамето на Германија. Серија победи на шампионатот во Остерсунд продолжија. И покрај фактот што почетокот на форумот беше обесхрабрувачки за Neuner: во водство, биатлонист направи три промаши, со што падна зад линијата на медал победници. Но, подоцна беше рехабилитирана, освојувајќи ја трката, како и значителен придонес во победата на германскиот тим. Притоа го комплетираше шампионскиот шестикратниот шампион.По успешно изведена во Ханти-Мансијск, таа ја предводеше вкупната пласман и ја освои предноста на Купот пред предвиденото. Во Холменколлен, со просечни резултати во трките, сè уште ја доби борбата за Малиот куп.
Во 2008/09 година не беше толку успешна, иако Магдалена го доби Кристалниот глобус (индивидуални трки), но не победи, ниту една лична награда, исто како што таа не постигна значаен успех на Светското првенство. Резултатите од оваа сезона се 891 поени и четврто место.
Олимписката сезона 2009/10, најуспешна во нејзината спортска кариера. Јануарските етапи не ги донесоа победите на Магдалена: второ и трето место, но во последната фаза во Форт Кент има целосна колекција на награди. Нојнер ја освоил дваесеттата јубилејна победа во Словенија, иако направила две промаши, но сепак станала најдобра во трката. Иако првата фаза од оваа сезона, Неунер пропушти поради болест. Во втората фаза во Хохфилзен, Магдалена зеде 29 и 28 места. Третата фаза од трката се одржа во словенечкиот град Покуљка, а резултатот беше 3-то место во спринт и второ место во трката. Во следната фаза, која се одржа во Oberhof, Neuner пропушти поради повреда на грбот, која ја доби за време на загревањето пред првата трка.На натпреварите во Руполдинг двапати го освоија третото место, но претставата на неговата родна земја беше разочарана од неуспехот на штафетата. Во последната шеста етапа, која се одржа во Антолц-Антерселва, Магдалена покажа одлична подготовка и првпат стигна до финишот, и покрај пенал минути. Откако ја призна само една грешка во спринтерската трка, сепак покажа одличен резултат, со што ја доби 16-тата лична победа на Светското првенство.

Магдалена сака да плете

Во февруари во Ванкувер, на деби на Олимпијадата, Магдалена освои три награди и стана двократен олимписки шампион. По завршувањето на олимпијадата, за помалку од две недели, на новата фаза во градот Контиолати, Нојнер го освои петтото место во спринт и второто место во трката. На претпоследната фаза во Норвешка, биатлет победи на четвртиот мал кристален глобус. И во финалната фаза, таа повторно победи, освојувајќи 933 поени и го добива Кристалниот глобус вторпат за сезоната.
На прес-конференцијата во Леоганг на 6-ти декември 2011 година, Неунер рече дека сака да ја заврши кариерата по сезоната 2011/12. Во првата фаза од оваа сезона, која традиционално се одржа во Остерсунд, Магдалена освои бронза трипати.Исто така во Хохфилзен се прикажани одлични резултати во спринт и трки. Во четвртата етапа во Oberhof, која стана успешна за биатлогот, победи на спринтерската трка, па Neuner е рехабилитиран пред своите навивачи за неуспехот во релето. Последователни високи резултати го зајакнуваат нејзиното водство во првенството на Светското првенство. Во Чешка, Neuner двапати влезе на подиумот - во индивидуалниот спринт трка и го доби третиот конечен резултат. Но потрагата за извршување ќе биде запаметена од навивачите на Магдалена долго време поради нејзината апсурдна грешка - Нејнер ја предводеше трката, преземајќи позиција на стрелање спроти првата единица, отпуштајќи ја на втората. Откако направи четири успешни снимки, само тогаш ја забележа грешката и го заврши последниот удар по саканата цел. Според правилата на натпреварот, за такви грешки треба да поминете четири казни. Така, Neuner го освои 7. место.