Мартин Фуркад, биографија, вести, фотографии!

Биографија на Мартин Фуркад

Мартин Фуркаде е познат француски биатлонист кој успеа да освои многу славни победи во својата кариера. Во последниве години нашиот херој можеби е главната надеж на францускиот национален тим. Затоа во нашата статија решивме да кажеме малку повеќе за неговиот живот и за спортската кариера. На крајот на краиштата, на Олимписките игри во Сочи, Мартин Фуркад дефинитивно ќе се покаже во сета своја слава.

Раните години, детството и семејството на биатлонистот Мартин Фуркад

Идниот познат спортист е роден во Серет на 14 септември 1988 година. Од рана возраст, Мартин бил ангажиран во разни "зимски" спортови под строг водство на неговиот татко - професионален тренер. Отпрвин, нашиот денешен херој ја проба раката во сноубординг, а потоа хокеј. Меѓутоа, на крајот, како и неговиот постар брат Симон, тој избра бијатлон.

Мартин Фуркад - топ-класа биатлони

Вреди да се забележи дека Мартен никогаш не го крие фактот дека спортската кариера на другите членови на неговото семејство имаше големо влијание врз неговата спортска кариера. Во време кога Fourcade Jr. ги презема своите први чекори во светот на професионалните спортови, неговиот брат Симон веќе ги напаѓа подиумите на големите меѓународни натпревари.Долго време, Мартин беше негов број еден навивач. Но, на крајот, тој одлучи да го земе бијатлон себе.
Првите успеси наскоро дојдоа кај спортистот. По неколку успешни настапи во младинските и помлади натпреварувања, Мартин Фуркаде се проби во францускиот тим, во чии редови играше во 2002 година. Во тој момент, младиот спортист беше само четиринаесет години.
Кристоф Суман и Мартин Фуркад пееја на церемонијата на доделувањето на наградите
Мартин Фуркад порасна и подобри, па затоа веќе четири години подоцна успеа да дебитира на меѓународни јуниорски натпревари. Најпрво резултатите на спортистот не беа највисоки. Во 2007 година нашиот херој успеа да освои бронзен медал во трката за трки, но подоцна Мартин постојано се најде надвор од посакуваниот пиедестал. Како по правило, тој ја заврши перформансата меѓу 10 најсилни. Но, овој амбициозен атлетичар не беше доволен.

Биатлет Мартин Фуркад во Биг Спорт

За првпат да се појави во рамките на натпреварот за возрасни, Мартин Фуркаде се случи во 2008 година на Светското првенство во Осло, Норвешка. Во тоа време, нашиот денешен херој ја заврши трката само ... шеесет прво.Сепак, ова навредливо "кликнување на носот", се чинеше дека само што има корист од талентираниот млад спортист.
Во следната сезона, Мартин додаде многу добро и на крајот успеа да ги освои првите рејтинг-поени во германскиот Хохфилзен, освојувајќи го триесет и шестото место во индивидуалната трка и стигнајќи до првите десет во спринтот. Потоа, младиот Французин, исто така, играше светло на Светското првенство, во кое тој постојано се рангираше меѓу дваесетте најсилни спортисти во секоја трка.
Мартин четирикадната експресија на лицето
Поради тоа, во генералниот пласман на сезоната 2009, Мартин Фуркаде успеа да го освои последното 24 место, што беше несомнен успех за младиот. Следната година стана уште поуспешна. Талентираниот Французин зачекори уште еден чекор нагоре, и затоа набргу успеа да ги освои првите медали. Како дел од Олимписките игри во Ванкувер 2010, Фуркаде достигна второто финале на масовниот старт (15 км). Сребрениот медал беше вистинско изненадување за сите љубители на биатлонимот, но подоцна нашиот херој денес успешно докажа дека сето ова во никој случај не е само случајност.
На Светското првенство во Финска Контиолахти, талентиран Французин го освои златниот медал на трката за трки, а потоа успеа да освои две победи во Осло, Норвешка (во потрага и спринт). Како резултат на сето ова, во сезоната 2009/2010, спортистот стана петти севкупен на Светското првенство. Тој стана познат како еден од најветувачките биатлони на планетата. Мартин Фуркад почна да нуди профитабилни договори за рекламирање, и честопати се поканети на француската телевизија. Како резултат на тоа, веќе во дваесет и една година, талентираниот спортист стана главна надеж на францускиот тим.
Во сезоната 2010/2011, биатлонистот освои уште неколку брилијантни победи. Меѓу нив, најимпресивните достигнувања беа комплетен збир на награди (злато, сребро и бронза) на Светското првенство во Ханти-Мансијск, Русија. Овие, како и некои други достигнувања, му овозможија на Мартин Чуркаде за прв пат во својата кариера да станат еден од трите најдобри биатлони во вкупниот Светски куп. Во тој момент на сите им стана јасно дека талентираниот Французин сериозно и долго време дошол во биатлонскиот свет. И една година подоцна, Мартин успешно ја докажа вистината на овие зборови.

Личен живот: се шпекулира дека биатлонистот Мартен Фуркад е хомосексуалец

На следното Светско првенство во Руполдинг, Мартин Фуркаде освои три златни медали. Како резултат на тоа, во таа сезона нашиот херој успеа да го предводи вкупниот пласман на Светското првенство за прв пат во својата кариера. Откако го отстрани норвешкиот Оле Еинар Бјоердален од неговиот престол, Французинот цврсто се етаблирал како главен фаворит на секоја трка. Потоа, Мартин Фуркад постојано тврдеше дека е еден од најдобрите биатлети на неговата генерација.

Мартен веќе четири пати

Во сезоната 2012/2013, нашиот денешен херој успеа да го подобри својот рекорд и со фантастични 1248 поени, по втор пат по ред стана најдобар скијач на скијање во светот. Во статусот на главната надеж на францускиот тим, како и една од најсјајните ѕвезди на целиот шампионат, Мартин Фуркаде е исто така погоден за Зимските олимписки игри во Сочи. Во времето на ова пишување, резултатот на Французинот во овие престижни натпревари сè уште не бил познат. Сепак, малку е веројатно дека некој сериозно се сомнева дека од игрите на Сочи, Мартин Фуркаде ќе може да донесе неколку престижни медали.